Current track

Title

Artist

Župan Šoštanja zahteva pravičen prehod, a ne nasprotuje interventnemu zakonu

Written by on 8. novembra, 2024

Svetniki Občine Šoštanj so se včeraj sestali na 17. redni seji, ki je prinesla tudi seznanitev svetnikov s predlogom Zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini.

Razpravi so se pridružili minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer, generalni direktor HSE dr. Tomaž Štokelj, generalni direktor Termoelektrarne Šoštanj mag. Branko Debeljak in generalni direktor Premogovnika Velenje mag. Marko Mavec.

Občina Šoštan je na predlog interventnega zakona podala 14 pripomb in predlogov, je uvodoma povedal župan Boris Goličnik. Da sam ne nasprotuje interventnemu zakonu, če je to najboljša rešitev, je dodal. Kot ključno je izpostavil vprašanje financiranja in kot župan ter kot nacionalni koordinator za pravični prehod izrecno zahteval, da mora biti zagotovljen pravičen prehod za prebivalce Šaleške doline.

Minister Bojan Kumer je dejal, da kot domačin dobro ve, kaj je Šaleška dolina dala za slovensko energetiko, a se obenem zaveda, da preostali del Slovenije tega ne vidi. Da so z majhno ekipo na ministrstvu ogromno časa in energije posvetili možnim načinom zagotavljanja nadaljnjega delovanja Termoelektrarne Šoštanj ter našli rešitev v sprejemu interventnega zakona, je nadaljeval in pojasnil, da bodo z zakonom zagotovili nadaljnji obstoj termodivizije v Šaleški dolini in ustvarili pogoje za mehek prehod in postopno zapiranje Premogovnika Velenje. Dejal je še, da bodo skušali slediti nekaterim pripombam Občine na predlog interventnega zakona in da je trdno prepričan, da je interventni zakon pravi način.

Rešitev, kako zagotoviti delovanje Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje v prihodnje, so po besedah generalnega direktorja Tomaža Štoklja intenzivno iskali tudi na HSE. Kot je znova dejal Štokelj, je zakon nujno sprejeti do 1. 1. 2025. Razlog ni v spremembi zakonodaje, temveč v spremenjnih razmerah na trgu, je pojasnil in dodal, da brez sprejema interventnega zakona obema družbama zelo hitro grozi insolventnost.

Generalni direktor Teša Branko Debeljak je poudaril, da zakon, kot je zastavljen, omogoča nadaljnje delovanje Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje. Brez sprejema zakona se bo TEŠ maja znašel v rdečih številkah. Ker zakonodaja govori o ‘grozeči insolventnosti’, bi brez interventnega zakona morali reagirati že veliko prej, je izpostavil. Marko Mavec, generalni direktor PV pa je pristavil, da je na doponiji dovolj premoga do konca aprila, tako da bi lahko proizvodnjo zaključili s 1. 1. 2025. To pa bi pomenilo, da bi 2000 ljudi na Premogovniku Velenje in še 400 v Termoelektrarni Šoštanj ostalo brez dela, saj podlage za financiranje zapiranja premogovnika (še) ni.

Kot so po seji še sporočili z Občine Šoštanj, so svetniki po razpravi sprejeli sklep:

“Svet Občine Šoštanj se je seznanil s predlogom Zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini.

Svet Občine Šoštanj ne nasprotuje interventnemu zakonu, pričakuje pa, da Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo vanj vključi sprejemljive pripombe, ki jih je na ta zakon podala Občina Šoštanj.

Svet Občine Šoštanj zahteva, da bo Vlada Republike Slovenije upoštevala zaveze pravičnega prehoda v skladu z Nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda.

Vir: SZJ Občina Šoštanj


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist